Szabadka, 1944 októberétől


A szabadkai emlékmű (Forrás: Vedran Bogdanovich)

Szabadka 1944. október 10-én került a szovjet és jugoszláv erők kezére. A magyar többségű városban a jugoszláv hatóságokhoz csak csekély számban futottak be feljelentések és a felelősségre vonások is lassan indultak meg. A állítólag azután, hogy az OZNA helyi vezetőitől feletteseik erélyesebb fellépést követeltek.8
A kivégzések október utolsó napjaiban kezdődtek a gyilkosságokat zömében a VIII. Vajdasági Brigád harmadik zászlóaljának fegyveresei követték el, de helyi rendőrség és civil közigazgatás is közreműködött a letartóztatásokban.
Megkezdték a helyi polgárok összegyűjtését a palicsi úti kaszárnyában illetve a magyar kémelhárítás volt központjába az ún. Sárga Házban. A magyar kulturális és közéletben vezető szerepet játszó illetve vagyonos emberek kerültek a letartóztatottak közül, zömük nem szerepelt a háborús bűnösök hivatalos lajstromán. Az áldozatok mintegy háromnegyede magyar (köztük német származásúak), a többi horvát, bunyevác és szerb volt. Sok nő is volt az áldozatok között, őket fogva tartóik gyakran meg is erőszakolták. A túszokat a partizánok éjjelente alsóneműre vetkőztetve, összedrótozott kézzel a zentai úti temető árkához kísérték és agyonlőtték őket. A holttesteket itt hantolták el négy nagy tömegsírban. Ezen a helyen ma emlékmű áll a délvidéki magyar tragédia szimbólumává vált sebesült turulmadárral és az áldozatok névsorával.
A Hadikligetről családostul menekülő székely telepesek csoportját október 10-én Szabadkán letartóztatták és embertelen körülmények között fogva tartották egy malom épületében. Innen csoportosan vitték a férfiakat a börtönbe kihallgatásra. Brutálisan bántalmazták őket, majd 43 embert teherautókra rakva elhurcoltak és kivégeztek.
530 szabadkai áldozatot ismerünk név szerint, a kivégzett helyi magyarok teljes számát a helytörténeti kutatók újabban ezer fő körülire becsülik.
Forrás: Bogner-Sinkovics 2003, Cseres 1991, 224-230. o., Kasaš 1996, Mészáros 1995, 35-50, Matuska 1991.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

szerb-magyar