Zombor, 1944 ősze-1945 tavasza


Zombori gimnazisták 1944 nyarán (Forrás: Matuska Márton)

A Vörös Hadsereg és a jugoszláv partizánok 1944. október 20-án szállták meg a várost. A helyi magyarok, különösen az értelmiség és a vagyonos réteg elleni leszámolás már az első napokban megkezdődött. Az elfogottak között voltak a nyilaskeresztes és az Imrédy-párt valamint a Turáni Vadászok szervezetének tagjai.
Az akció központja a belvárosban, az Eötvös József körúti Kronich (Krónics) palotában működött. Az épület pincéjébe vitték a Zomborból és környékéről (Bezdán, Apatin, Kupuszina, Szivác, Verbász) összeterelt áldozatokat. Itt, a megyeháza épületében és a kaszárnyában folytak a kihallgatások, amelyek során bestiális módszerekkel kínozták a foglyokat. A visszaemlékezések szerint parázson futtatták őket, körmeiket letépték. A neves gazdálkodót, Falcione Sándort kínzói állítólag elevenen megnyúzták. A gimnázium három baloldali érzelmű tanárnőjét, akik diákjaikkal önkéntes mezőgazdasági munkára jelentkeztek, a gyerekekkel együtt szintén likvidálták. Október 30 és november 17 között folytak a tömeges kivégzések. A kivégzettek nagy részét a Dunába és a Ferenc-csatornába illetve előre megásott tömegsírokba dobálták.
A kivégzések kisebb intenzitással, de egészen 1945 tavaszáig folytatódtak. A visszaemlékezések alapján helytörténészek háromezer áldozatról beszélnek, ez minden bizonnyal túlzás. A kivégzett háború bűnösökről 1944-45-ben készült összesítés szerint  ilyen vádakkal 73 magyart likvidáltak. Jelenleg 47 zombori áldozat neve és adatai ismeretesek.
Forrás:  Mészáros 1995, 187-193. o., Matuska 1991, 42-57. o., Kasaš 176-177. o.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

szerb-magyar