Vác (Pest megye), 1956. október 25.


Államvédelmi tisztek tüzet nyitottak a rendőrség előtt tüntetőkre.

Október 24-én Vácott az utakhoz kirendelt katonák őrizetbe vettek négy fiatalt, akiket átadtak a rendőrségnek. Másnap délután a városi pártbizottság engedélyével kezdődött nagygyűlés, amely azonban nem oszlott fel a beszédek meghallgatása után. Leverték a vörös csillagot a bank épületéről, ledöntötték a szovjet emlékművet, behatolták a tanácsházára, ahonnan beolvasták a fővárosból kapott 16 pontos követelést. Ezt követően mentek a kapitányság elé, követelve az őrizetbe vettek  szabadon engedését. A rendőrség a híradó ezredtől kért és kapott segítséget.

A katonák nem tudták feloszlatni a tüntetést, sőt, összekeveredtek a tüntetőkkel. Hiába közölte az ezred parancsnoka a rendőrség erkélyéről, hogy ott nem tartanak fogva fiatalokat, és hiába szólította fel távozásra a tüntetőket. Egyes források szerint ezt követően tűzparancsot adott katonáinak, amit azok nem teljesítettek. A parancsnok a rendőrség erkélyéről a levegőbe lőtt, mire a mellette álló (feltehetően államvédelmi) tisztek több lövést adtak le a tüntetők felé. A fegyverhasználatnak öt sebesült áldozata lett: két tiszt, két honvéd és egy civil felkelő.

Kristóf Bélának (Vác ötvenhatos polgármesterének) a visszaemlékezése szerint az államvédelmi tisztek a katonákra lőttek, mert azok nem teljesítették parancsnokuk tűzparancsát. Ennek ellentmond, hogy a megtorlás idején (az eddig feltártak szerint) nem indultak büntetőeljárások parancsmegtagadás vádjával a híradó ezred katonái ellen, valamint az ezred 1956 végén készült jelentése, amely szerint a katonák parancsnokuk riasztó lövéseit követve adtak le riasztó lövéseket. Valószínűnek látszik, hogy ezeket a riasztó lövéseket vélték támadásnak az államvédelmi tisztek, és azokra válaszoltak lövéseikkel. Az bizonyosnak látszik, hogy a katonák felé céloztak, hiszen közülük került ki a legtöbb áldozat.


Forrás: Böőr László: Adatok az ’56-os forradalom Pest megyei történetéhez. Budapest, TIT, Teleki László ismeretterjesztő Egyesület, 1997. 122-125. Böőr László – Takács Tibor: Pest megye. In Szakolczai Attila (szerk.): A vidék forradalma, 1956. II. Budapest, 1956-os Intézet – Budapest Főváros Levéltára, 2006. 267-268. Horváth M. Ferenc (szerk.): Vác ’56. Vác 1956-ban és a megtorlás időszakában. Vác, Vác Város Levéltára, 2006. 99–107.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar