Tiszakécske (Bács–Kiskun megye), 1956. október 27.


Egy repülőgép több rárepülésben géppuskával lőtte a tüntetőket.

Tiszakécskei fiatalok október 26-án részt vettek a szolnoki, illetve a kecskeméti megmozdulásokon, de a községben csak éjfél után történtek rendkívüli események: egy Kecskemétről érkezett fegyveres csoport megtámadta és le akarta fegyverezni a rendőrséget, ám a rendőrök ellenálltak. Rövid tűzharc után az ostromlók visszavonultak.

Október 27-re a tanácselnök és a párttitkár szervezett nemzeti bizottságot választó küldöttgyűlést, a különböző munkahelyeken az ő felhívásukra alakítottak – változó elnevezéssel – forradalmi tanácsokat. Ezeken a gyűléseken határozták el a dolgozók, hogy délelőtt felvonulást tartanak, amelyre elhívták a környező tanyák lakosait is. Nem sokkal dél előtt közel kétezer ember gyűlt össze a falu központjában. A nagygyűlésen a tanácselnök adott tájékoztatást, majd felolvasta a helyi gazdák petícióját, amit a diákok követelésének ismertetése követett. A Nemzeti dal közös elszavalása után többen a községi adóvégrehajtó felelősségre vonását követelték. Az ő lecsendesítésük érdekében kezdték a többiek énekelni a Himnuszt, amikor a község felett megjelent egy lökhajtásos repülőgép.

A repülő minden figyelmeztetés nélkül géppuskatüzet zúdított a nagygyűlés résztvevőire, majd kétszer vagy háromszor visszatérve folytatta a vérengzést.

A polgári lakosság elleni légitámadásnak 17 halálos és 110 sebesült áldozata volt.

A tragédia után a községben a párttitkárt tartották leginkább felelősnek, kétszer is megverték, miközben arról faggatták, hogy ki hívta a repülőket. Délután két szakasznyi katona érkezett Kecskemétről, ahova bemenekítették a tanácselnököt és a párttitkárt.

Az október 31-én megalakult nemzeti bizottság másnap ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a kecskeméti III. hadtest forradalmi katonai tanácsán „16 rendbeli szándékos emberölés és 80 rendbeli súlyos és könnyű testi sértés miatt”.

A támadást végrehajtó repülőgép parancsnoka 1957. január elején azt állította, hogy Gyurkó Lajos vezérőrnagytól kapta a parancsot, akit Tiszakécskéről arról értesítettek, hogy ott gyilkosságra készülnek az „ellenforradalmárok”. Beszámolója szerint – a kapott parancsot követve – először felderítő repülést hajtott végre, majd sturcolással (az emberek fölé repüléssel) próbálta feloszlatni a tömeget. Ezt követően riasztó lövéseket adott le, és amikor az sem hozott eredményt, adott le az egyik géppuskával több lövést a tömegbe.


Forrás: Tóth Ágnes (szerk.): 1956 Bács–Kiskun megyei kronológiája és személyi adattára. Kecskemét, Bács–Kiskun Megyei Önkormányzat Levéltára, 2000. 241–244. BFL, XXV.97.h. B.934/1956. Lovas József és 15 társa természetellenes elhalálozása, Tiszakécske.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar