Baja (Bács–Kiskun megye), 1956. október 28.


Katonák tüzet nyitottak a városháza előtt tüntetőkre.
Baja, Szentháromság tér a Városháza mögötti Ferences templom tornyából- 1955 (Forrás: Fortepan)

Baján október 25-én a tüntetők eltávolították a középületekről az önkényuralmi jelképeket, ledöntötték és a Sugovicába dobták Sztálin szobrát. A fegyveres erők csak a laktanya előtt tüntetőkkel szemben léptek fel, de fegyverhasználatra ott sem került sor.

Másnap a tüntetőknek sikerült a városban állomásozó katonaság egy részét is a maguk oldalára állítaniuk, a gyári munkástanácsok és más vállalatok küldöttei pedig a városházán tartott gyűlésükön leváltották a városi tanács elnökét, helyére egy orvost választottak. Még aznap forradalmi bizottság is alakult, és a városból szétrajzó csoportok forradalmasítottak számos környező települést.

Október 27-én folytatódott a kommunista funkcionáriusok eltávolítása a város vezetőségéből, akik 28-ra virradó éjjel ellentámadásra szánták el magukat. Bevezették a katonai diktatúrát, feloszlatták a forradalmi szervezeteket, őrizetbe vették a forradalom helyi vezetőit, katonai tanácsot állítottak fel a városi tanács mellé. Visszaállították a statáriumot, gyülekezési és kijárási tilalmat hirdettek.

A puccs ellen a városháza előtt tiltakozó tüntetőkkel szemben a katonaság fegyvert használt: egy ember meghalt, többen megsebesültek. A nap folyamán szórványos összetűzésekre került sor, ezek során hárman meghaltak, heten megsebesültek.


Forrás: Germuska Pál – Lux Zoltán – Szakolczai Attila: 1956. A magyar forradalom és szabadságharc enciklopédiája. CD-ROM. Budapest, 1956-os Intézet, 1997. Orgoványi István – Tóth Ágnes: Bács–Kiskun megye. In Szakolczai Attila – Á. Varga László: A vidék forradalma, 1956. I. Budapest, 1956-os Intézet – Budapest Főváros Levéltára, 2003. 39–43

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar