Miskolc (Borsod – Abaúj-Zemplén megye), 1956. december 9–11.


Karhatalmisták és szovjet katonák több alkalommal tüzet nyitottak a város központjában tüntetőkre.
Miskolc, Kandia utca, Szinva híd- 1955 (Forrás: Fortepan/Kotnyek Antal)

Miskolcon óriási felháborodás fogadta december 9-én a megyei munkástanács felszámolását kimondó rendeletet. Délután elsőként nők vonultak az utcára. A demonstráció feloszlatására kivezényelték a karhatalmat, de az üzemi munkástanácsoktól a rendőrséghez küldött segéd-rendőrök a tüntetők mellé álltak, ezért a karhatalom nem mert egyedül fellépni ellenük. A városi rendőrkapitányságtól kértek segítséget, ám az események hírére a rendőrök otthagyták szolgálati helyüket.

Este újabb tüntetés kezdődött. Egy csoport a börtön elé vonult, hogy kiszabadítsa az őrizetbe vetteket: a börtön előtt gyülekezőket egy szovjet egység szorította el az épület elől, bent a bv-őrség szerelte le a kitörési kísérletet.

Másnap a szovjetek követelésére a megyei tanács elrendelte a rendőrséghez beküldött segéd-rendőrök leszerelését, ami tovább élezte a helyzetet. A szovjet városparancsnokság hiába hirdetett gyülekezési tilalmat, folytatódtak a tüntetések. Az emberek az utcákon égették a megyei tanács (és a pártbizottság) lapját, egy csoport pedig a nyomdához vonult, hogy kinyomtassák egy alkalmi költő hazafias versét. A nyomdához küldött magyar karhatalmi egység a tüntetők nagy száma miatt nem avatkozott közbe. A nyomda munkástanácsának engedélyével már megkezdődött a munka, amikor egy szovjet harckocsi és két szakasznyi szovjet katona érkezett a megmozdulás felszámolására. A tüntetők ellenálltak, igyekeztek megakadályozni, hogy a szovjetek bejussanak a nyomdába. Lövöldözés kezdődött, amelyben két szovjet katona és nyolc tüntető vesztette életét, negyvenen megsebesültek. (A halottak számát megnövelte, hogy a lövések elől menekülők alatt leszakadt a Szinva-patak hídja.)

Miután a szovjetek kiszorították a nyomda előtti térről a tüntetőket, közülük többen a karhatalom laktanyájához mentek, hogy fegyvert szerezzenek a szovjetek elleni harchoz. Egy csoportnak sikerült a hátsó kapun benyomulnia, ismét lövöldözés kezdődött, amelynek a laktanya védelmére érkező szovjet egység vetett véget. A lövöldözésben életét vesztette egy karhatalmista őrnagy, a laktanya ügyeletes parancsnoka. Más csoportok a megyei tanács épületét vették ostrom alá, ahonnan elmenekültek a funkcionáriusok. Járművekből barikádokat emeltek a város központjában, hogy akadályozzák a szovjet csapatok mozgását. A küzdelem egész nap, sőt december 11-én is folytatódott.



Forrás: Szakolczai Attila: Borsod–Abaúj–Zemplén megye. In Szakolczai Attila – Á. Varga László: A vidék forradalma, 1956. I. Budapest, 1956-os Intézet – Budapest Főváros Levéltára, 2003. 195-196. Germuska Pál – Lux Zoltán – Szakolczai Attila: 1956. A magyar forradalom és szabadságharc enciklopédiája. CD-ROM. Budapest, 1956-os Intézet, 1997.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar