Kossuth Tüzér Tiszti Iskola, Üllői út, 1956. október 23.


Este 9 óra tájban az őrség tüzet nyitott az épület előtt tüntetőkre.
Budapest, IX. Üllői út - Ferenc körút sarok. IS-3 harckocsi roncsa a Kilián laktanya előtt.-1956 (Forrás: Fortepan/ Nagy Gyula)

Amikor a Rádiónál egyre feszültebbé vált a helyzet, különböző alkalmi csoportok indultak segítségért és/vagy fegyverért gyárakba, rendőr őrsökre és katonai laktanyákhoz.

Este hét óra tájban ért az első, nemzeti zászló alatt vonuló csoport a Kossuth Tüzér Tiszti Iskola Üllői úti épületének főkapuja elé. Követelték, hogy a katonák vegyék le sapkájukról a csillagot, és talán már ekkor fegyvert is kértek, ám amikor lövetéssel fenyegették meg őket, odébbálltak.

Egy óra múlva tehergépkocsikon érkeztek tüntetők. Hogy jelezzék a katonáknak, milyen súlyos a helyzet, egy sebesültet letettek a bejárat előtt az úttestre, de az őrség riasztó lövéseinek hatására elmenekültek. (A sebesültet a katonák kórházba vitték.)

Este kilenc óra tájban több irányból érkeztek teherautók a laktanya elé, valamint a Nagyvárad tér felől egy utasokkal teli villamos. A tüntetők arra kérték a katonákat, hogy álljanak a forradalom mellé. A parancsnokok távozásra szólították fel a tömeget, majd, mivel a tüntetők nem mozdultak, a katonák tüzet nyitottak, mire a tüntetők elmenekültek. Az akadémia 1956 végi jelentése szerint a tűz megnyitására azért került sor, mert a tömegből több lövést adtak le az épület felé, miután a parancsnok távozásra szólította fel a tüntetőket, ám jelen ismereteink szerint este kilenc órakor a tüntetők még nem rendelkeztek lőfegyverekkel. (A Rádiónál csak éjfél tájban kezdődött a fegyveres ostrom.) A sortűznek 4-5 halálos és több sebesült áldozata volt.

A lövetés megtörte a tisztek egy részének harci szellemét: az éjfél tájban az akadémiára érkező gépesített ezred katonáit többen arra bíztatták, hogy „tagadják meg a parancsot, ne lőjenek a népre, hanem menjenek az ÁVH-sok ellen a Stúdióhoz [a Rádióhoz]”.


Forrás: HL, 1956-os gyűjtemény, 1. ő. e. A Kossuth Tüzér Tiszti Iskola jelentése az 1956-os eseményekről. 484-511. Horváth Miklós: 1956 hadikrónikája. Budapest, Akadémiai Kiadó, 2003. 140.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar