Retzow (Rechlin), 1943


Retzow és Rechlin két szomszédos észak-német település, egymástól néhány, Berlintől pedig mintegy 130 kilométernyire északra. A két község között fekszik a lärzi repülőtér, amit a német légierő, a Luftwaffe használt a gépek tesztelésére. A reptértől 500 méterre, négy barakk lekerítésével, 1943-ban alakították ki a ravensbrücki koncentrációs tábor altáborát.
A retzowi altábor emlékműve

Retzow és Rechlin két szomszédos észak-német település, egymástól néhány, Berlintől pedig mintegy 130 kilométernyire északra. A két község között fekszik a lärzi repülőtér, amit a német légierő, a Luftwaffe használt a gépek tesztelésére. A reptértől 500 méterre, négy barakk lekerítésével, 1943-ban alakították ki a ravensbrücki koncentrációs tábor altáborát. A főtáborból ide áthelyezett férfi foglyok száma ezen a nyáron már meghaladta az 1000 főt. A tábor lakói a repülőtér bővítésén és karbantartásán dolgoztak. A bánásmód kegyetlen, az ellátás elégséges volt. 1944 nyarán a férfiak többségét elszállították. Helyükre július 9-től női transzportokat küldtek Ravensbrückből. Ősszel esetenként már több mint 3000-en voltak. A repülőteret őrző légvédelmi ágyuknak építettek álcagödröket. A létszám gyarapodásával az újonnan érkezőket a moziteremben helyezték el. Itt főleg Auschwitzból érkező zsidó nők laktak. Rajtuk kívül a nácik különösen sok francia nőt hoztak ide. A higiéniai körülmények katasztrofálisak voltak, az ellátás fokozatosan és drasztikusan romlott. Míg a munkaképesek a szabad ég alatt töltötték az éjszakákat, a legyengülteket, betegeket minimális ellátás mellett bezárták. Ennek is köszönhető, hogy Retzow lett az egyik leggyilkosabb ravensbrücki Außenlager. Egyre gyakoribbak lettek a szelekciók: a munkaképteleneket péntekenként szedték össze és küldték vissza a főtáborba. Sokan estek áldozatul a reptér ellen intézett ismétlődő szövetséges légitámadásoknak. Mások a kényszermunka során pusztultak el üzemi balesetekben. Több foglyot a landoló német gépek ütöttek el véletlenül.

Ismeretlen számú magyar zsidó nő járta meg Retzowot. A legtöbben az 1945 áprilisában érkeztek, miután más lágerekből evakuálták őket. Mások korábban, nagyobb munkástranszportokkal jöttek. Két budapesti nő, aki először túlélte Auschwitzot, majd a frankfurti repülőtér építésénél és a Ravensbrückben töltött fél évet, 1945 február elején érkezett Rechlinbe. „Itt naponta 8 km-t gyalogoltunk reggel a munkahelyünkre és este vissza. Emellett napközben is állandóan jártunk, mert egy erdőben dolgoztunk, ahol hatalmas szálfákat cipeltünk egyik helyről a másikra. Aránylag itt bántak velünk a legjobban, de éhségünk kibírhatatlan volt. Az állandó gyaloglás és munka mellett a levesen kívül csak kenyeret kaptunk, 10-en másfél kilót. Néha azonban semmi kenyeret nem kaptunk.” A magyarkomjáti Deutsch Lenke 500 fős transzporttal érkezett teherautón ugyanennek a hónapnak a legvégén, Ravensbrückből. Valószínűleg együtt jött a 17. évét még be sem töltő Junger Rózsival, Auschwitz és Ravensbrück túlélőjével. A zsidó nők a repülőtéren dolgoztak. „Nehéz köveket cipeltünk, a repülőgépeket be kellett vinnünk az erdőbe, elrejteni. A nehéz munka következtében nagyon szenvedtünk, az Aufseherinek felügyelete mellett dolgoztunk, akik folyton bántalmaztak bennünket. Napi 12 órát dolgoztunk 10 dkg kenyéradag mellett, melynek folytán az éhség óriási volt és ennek folytán számtalan (fogolytársa) pusztult el végelgyengülésben.”

Az altábor kiürítéséhez az SS 1945 februárjában látott hozzá. A nőket a Dora-Mittelbau koncentrációs tábor altáborába, Ellichbe szállították. A többség április utolsó, vagy május első napján távozott. Őket útközben hamarosan felszabadították az amerikaiak. A tábort 1945. május 2-án érte el a Vörös Hadsereg. Eddigre az SS által hátrahagyott 71 menetképtelen haldokló közül 56 ekkor már halott volt. A felszabadulás után itt elhelyezett túlélők közül hamarosan 10-en követték őket.

A retzowi áldozatok pontos száma ismeretlen. Ami biztos: a környéken három helyszínen 251 fogoly holttestét ásták ki a háború után. Közülük néhány férfi fogoly haláláról vannak adataink. Többségüket állítólagos szökési kísérlet közben érte golyó, de nem kizárt, hogy az SS-őrök egyszerűen csak lelőtték őket. A halottak szinte kivétel nélkül nők, de voltak köztük gyermekek is.

A témáról bővebben itt olvashatsz

További altáborokat itt találsz

Bibliográfia

Típus

altábor