4. Etnikai feszültségek, politikai krízisek
Hiába támogatta az antant a délszláv egységet, az új Szerb-Horvát-Szlovén Királyság már megalakulásának pillanatában számos konfliktussal küzdött. Neve ellenére nagy számban életek itt boszniai és koszovói albán muzulmánok, zsidók és romák, németek és magyarok, montenegróiak és macedónok. Ráadásul a jugoszlávizmus csak keveseket vonzott, és az egyesülést a különböző etnikai csoportok eltérően élték meg.
A balkáni háborúkban és az első világháborúban minden ötödik szerb meghalt. Ezért ők úgy érezték, hogy feláldozták magukat a többi délszláv népért, a régóta várt, közös szabadságért. Számukra az egységes délszláv állam a szenvedésért elnyert jutalomnak tűnt, az új királyság pedig Szerbia egyfajta kiterjesztése volt. Természetesnek vették, hogy a trónra szerb dinasztia ült.
A több mint fél évezrede Ausztriához kötődő szlovének, valamint a 800 éve magyar, majd Habsburg befolyás alatt élő horvátok a nyugati keresztény kultúrához tartozó, közép-európaiként tekintettek magukra. Az ortodox szerbeket, montenegróiakat, macedónokat és a muzulmánokat maguknál fejletlenebb, vad, balkáni népeknek tartották. Bár az osztrák-magyar dominanciájú Monarchiában sokszor érezhették magukat másodosztályú polgárnak, most sokan úgy vélték, hogy rossz üzletet kötöttek: az egyenlő népek szövetsége helyett csak elnyomót cseréltek, és az elmaradott szerbek uralma alá kerültek. A bevezetett szerb államigazgatás és törvények ellen az első horvát parasztfelkelések már 1920-ban kirobbantak.
Eközben Montenegróban és Macedóniában a függetlenség álmának elvesztését siratták és hamarosan itt is nagyszerb-ellenes és antimonarchista tüntetések kezdődtek. A boszniai muzulmánok, a koszovói albánok, a vajdasági magyarok és németek – összesen több mint 2,5 millió ember - jelentős része az új államhatalom megjelenését idegen megszállásként élte meg. Noha a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság elfogadta a világháborút lezáró béke kisebbségvédelmi előírásait, e kisebbségek a mindennapokban a diszkrimináció számos formájával szembesültek.
Keresés
Polgárháború Jugoszláviában
-
II. Megszállás és az jugoszláv első polgárháború 1941-1945
- 1. Jugoszlávia megszállása 1941
- 2. A horvát usztasa állam faji politikája
- 3. Az usztasa koncentrációs táborok
- 4. A náci népirtás
- 5. A magyar megszállás
- 6. Az olasz és bolgár megszállás
- 7. A szerb csetnikek
- 8. Tito partizánhadserege
- 9. Albánok, bosnyákok: a muzulmán kisebbségek
- 10. Az első jugoszláv polgárháború
-
V. A második jugoszláv polgárháború 1991-1999
- 1. Az első lövések: Horvátország és a szerb Krajina 1990-1991
- 2. Szlovénia tíznapos háborúja
- 3. A horvát függetlenségi háború első szakasza (1991-1992)
- 4. Etnikai tisztogatás Horvátországban
- 5. Villám és Vihar: a horvát függetlenségi háború második szakasza 1995
- 6. Bosznia: multikulturális társadalomtól a polgárháborúig
- 7. A polgárháború kirobbanása 1992
- 8. A bosnyák-horvát háború Hercegovinában 1992-1994
- 9. Szarajevó ostroma
- 10. Háborús bűnök Boszniában
- 11. Nemi erőszak
- 12. Etnikai tisztogatások Bosznia-Hercegovinában
- 13. Népirtás Srebrenicában 1995
- 14. Nemzetközi béketervek és a nyugat beavatkozása
- 15. A daytoni béke 1995
- 16. A koszovói válság 1990-1998
- 17. A koszovói háború és a NATO légicsapások 1999
Tananyag ajánló
Holokauszttagadás
"Mindent örökítsetek meg, szedjétek össze a filmeket, szedjétek össze a tanúkat, mert egyszer eljön majd a nap, amikor feláll valami rohadék, és azt mondja, hogy mindez meg sem történt." Állítólag ezt mondta Eisenhower tábornok, miután a saját szemével látta, hogy mit műveltek a nácik a táborokban. A nyugati szövetséges haderők főparancsnoka, a későbbi amerikai elnök jóslata hamarabb beigazolódott, mint gondolta volna. A holokauszttagadók főbb állításai az elmúlt 20 évben már alig változtak. A következőkben a megvizsgáljuk leggyakoribb téziseiket és a történettudomány által használt források - eredeti n [...]
Támogatók
A Társadalominformatika: moduláris tananyagok, interdiszciplináris tartalom- és tudásmenedzsment rendszerek fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, az ELTE TÁMOP 4.1.2.A/1-11/1-2011-0056 projekt keretében valósul meg.