1. Auschwitz, 1944: „..feltétlenül betartandó a titoktartás”
A magyar zsidók megsemmisítésekor kitöltött titoktartási formanyomtatvány
1944. május 16-án indult az Auschwitz-komplexum történetének legnagyobb tömeggyilkossága, a Höss-akció. Ennek során 56 nap alatt 430 ezer zsidót deportáltak Birkenauba Magyarországról. Többségüket azonnal kivégezték a gázkamrába. Az akció méreteire való tekintettel a résztvevőknek külön titoktartási kötelezettséget kellett vállalniuk. Egyben sikertelenül próbálták megakadályozni, hogy az SS-ek lopjanak a magyar zsidók vagyonából. Jelen dokumentumot az akkor 34 éves, Lembergben (ma Lviv, Ukrajna) született SS-őrmesterrel, Arthur Breitwieserrel íratták alá. A háború után halálra, majd életfogytiglanra ítélték a krakkói Auschwitz-perben. 1959-ben szabadult. Az 1963-1965-ös frankfurti Auschwitz-perben azzal vádolták, hogy gázosítási akcióban vett részt. Bizonyítékok hiányában felmentették.
Kötelezettségvállalás
1) Ismeretes előttem, és a mai napon felvilágosítottak, hogy ha bármilyen zsidó tulajdonra illetéktelen módon teszek szert, akkor halálbüntetés vár rám.
2) Valamennyi, a zsidók evakuálásával kapcsolatban végrehajtandó intézkedés tekintetében feltétlenül betartandó a titoktartás, még a bajtársaimmal szemben is.
3) Kötelezem magam, hogy teljes személyemmel és munkaerőmmel fellépek ezeknek az intézkedéseknek a gyors, és zökkenőmentes végrehajtása érdekében.
Breitwieser SS-Unterscha s.k.
Auschwitz, 1944. 05. 22.
Keresés
Tananyag ajánló
Polgárháború Jugoszláviában
150 ezer halott, félmillió sebesült, 4 millió menekült és mintegy 100 milliárd dolláros kár. Népirtás, etnikai tisztogatás, koncentrációs táborok, háborús bűnösök, nemi erőszak. Az 1991-1999 közötti polgárháborúban az egységes jugoszláv állam nyolc részre szakadt. A második világháború óta ez volt az európai történelem legnagyobb és legsúlyosabb háborúja.
Támogatók
A Társadalominformatika: moduláris tananyagok, interdiszciplináris tartalom- és tudásmenedzsment rendszerek fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, az ELTE TÁMOP 4.1.2.A/1-11/1-2011-0056 projekt keretében valósul meg.