2. A szocialista Jugoszlávia
A felszabadult Jugoszlávia ideiglenes hivatalos elnevezése a Demokratikus Föderatív Jugoszlávia lett. Az első kormány koalícióban működött, élén Tito állt, aki 1943 óta marsalli címet viselt. Tagjainak zöme az AVNOJ képviselői közül került ki, de a korábbi egyezmények értelmében helyet kaptak benne a londoni monarchista emigráns kormány emberei is. Mindez persze nem jelentette azt, hogy a kommunisták támogatták volna a többpártrendszert. A kollaboráns pártokat és szervezeteket betiltották, a legális politikai ellenzék működését ellehetetlenítették.
Az 1945. november 11-i választások során gyakorlatilag már csak egy pártra lehetett szavazni, a többiek bojkottálták a választást. A választók 90,8 százaléka a népfront valamelyik tagjára szavazott, így lényegében már 1945 végére kialakult az egypártrendszer. 1945. november 29-én az alkotmányozó nemzetgyűlés eltörölte a monarchiát és kikiáltotta a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságot. Az állam élén Tito állt. Ő volt a párt főtitkára, a kormány és a népfront elnöke, az első államelnök, a fegyveres erők parancsnoka és 1953-tól az ország államfője is.
Jugoszlávia szövetségi államként alakult meg. A hat tagköztársaság határai nagyjából egybeestek a történelmileg kialakult határokkal. Bosznia-Hercegovina, Montenegró (Crna Gora), Horvátország, Macedónia, Szerbia és Szlovénia köztársasági parlamentje az AVNOJ regionális tanácsaiból alakultak meg. Még két autonóm egység is részét képezte a föderációnak: a soknemzetiségű Vajdasági Autonóm Tartomány és a Koszovó-Metóhiai Autonóm Körzet. A nemzeti kérdéssel kapcsolatban a vezetés új jelszava így hangzott: “Testvériség és egység”. Titóék úgy vélték, hogy hosszútávon a föderációt alkotó nemzetek előbb-utóbb egységes jugoszláv nemzetté fognak összeolvadni.
Keresés
Polgárháború Jugoszláviában
-
II. Megszállás és az jugoszláv első polgárháború 1941-1945
- 1. Jugoszlávia megszállása 1941
- 2. A horvát usztasa állam faji politikája
- 3. Az usztasa koncentrációs táborok
- 4. A náci népirtás
- 5. A magyar megszállás
- 6. Az olasz és bolgár megszállás
- 7. A szerb csetnikek
- 8. Tito partizánhadserege
- 9. Albánok, bosnyákok: a muzulmán kisebbségek
- 10. Az első jugoszláv polgárháború
-
V. A második jugoszláv polgárháború 1991-1999
- 1. Az első lövések: Horvátország és a szerb Krajina 1990-1991
- 2. Szlovénia tíznapos háborúja
- 3. A horvát függetlenségi háború első szakasza (1991-1992)
- 4. Etnikai tisztogatás Horvátországban
- 5. Villám és Vihar: a horvát függetlenségi háború második szakasza 1995
- 6. Bosznia: multikulturális társadalomtól a polgárháborúig
- 7. A polgárháború kirobbanása 1992
- 8. A bosnyák-horvát háború Hercegovinában 1992-1994
- 9. Szarajevó ostroma
- 10. Háborús bűnök Boszniában
- 11. Nemi erőszak
- 12. Etnikai tisztogatások Bosznia-Hercegovinában
- 13. Népirtás Srebrenicában 1995
- 14. Nemzetközi béketervek és a nyugat beavatkozása
- 15. A daytoni béke 1995
- 16. A koszovói válság 1990-1998
- 17. A koszovói háború és a NATO légicsapások 1999
Tananyag ajánló
Politikai antropológiai előadások
Negyedik éve tanítom egy félévben kulturális antropológusoknak a Politikai antropológia c. tárgyat. Az előadásokat alaposan kidogoztam, s hallgatóim a maguk által készített jegyzetek alapján készülnek a vizsgára. A megadott szakirodalmat feldolgozzák, de közös tapasztalat, hogy nincs olyan szöveg, mely egységes keretben, a politika jelenségvilágára koncentrálva, az antropológiai szempontokat figyelembe véve képes lenne arra, hogy közel hozza a politika világát a hallgatókhoz, megértetve velük, hogy de te fabula narratur.
Támogatók
A Társadalominformatika: moduláris tananyagok, interdiszciplináris tartalom- és tudásmenedzsment rendszerek fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, az ELTE TÁMOP 4.1.2.A/1-11/1-2011-0056 projekt keretében valósul meg.