2. Gazdasági válság
Noha az önigazgatáson alapuló gazdasági rendszer, a sztálini politika alternatívájaként jött létre, valójában mindvégig államszocialista keretek közt maradt. Továbbra is az állam határozta meg mit, milyen mennyiségben kell gyártani, és milyen árban lehet azt eladni. Ez a rendszer gazdaságilag nem bizonyult versenyképesnek.
Az 1980-as években megnövekedett a külföldi államokkal szembeni adósság. Megugrott az infláció. Jugoszlávia az el nem kötelezett státusznak köszönhetően mindkét politikai blokktól kapott kölcsönöket. Ennek a kapcsolatnak köszönhetően a többi szocialista országnál jóval hamarabb került kereskedelmi kapcsolatba az Egyesült Államokkal és Nyugat-Európával. A versenyképesség megőrzése érdekében nagy összegű kölcsönöket vett fel az IMF-től (Nemzetközi Valutaalap), ami komoly eladósodáshoz vezetett. Ennek a politikának következményei Tito halála után váltak világossá. Az 1984-es szarajevói olimpia idején a nyugati szakértők már jelezték: a jugoszláv gazdaság az összeomlás szélén áll.
A szarajevói olimpia játékok helyszínei
Az IMF ugyan átmenetileg újból kisegítette az országot, de azt is egyértelművé tette, hogy a stabilizációhoz valódi politikai változások kellenek. A bérek befagyasztása feldühítette a munkásokat, a szerb és szlovén politikai elit is élesen bírálta a megszorításokat. A gazdasági válságban meggyengült a föderális vezetőség. A tagköztársaságok önálló megoldásokat kerestek. A fejlettebb Szlovénia és Horvátország úgy érezte, hogy aránytalanul sokat fizet be a belgrádi közös kasszába, miközben keveset kap cserébe. A régiók eltérő gazdasági fejlettsége olyan tényezők voltak, amelyek az állam stabilitását veszélyeztették. A tagköztársaságok egymással konfliktusban álló gazdasági törekvései végül az egységes jugoszláv piac összeomlásához vezettek.
1989-ben újabb gazdasági segélycsomagot kértek Washingtontól. Cserébe további reformok bevezetését ígérték, melybe beletartozott a dinár leértékelése, a bérek újbóli befagyasztása, az állami költségek csökkentése és a munkás-önigazgatású vállalatok felszámolása. A stabilizációs törekvések azonban megbuktak. 1989-1990-ben egy év alatt 10,6 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma. 1,4 millió ember került az utcára. Számos gyár tönkrement, mások hónapokon keresztül nem tudták kifizetni a béreket. Az elkövetkező háborús években további százezrek maradtak munka nélkül.
Keresés
Polgárháború Jugoszláviában
-
II. Megszállás és az jugoszláv első polgárháború 1941-1945
- 1. Jugoszlávia megszállása 1941
- 2. A horvát usztasa állam faji politikája
- 3. Az usztasa koncentrációs táborok
- 4. A náci népirtás
- 5. A magyar megszállás
- 6. Az olasz és bolgár megszállás
- 7. A szerb csetnikek
- 8. Tito partizánhadserege
- 9. Albánok, bosnyákok: a muzulmán kisebbségek
- 10. Az első jugoszláv polgárháború
-
V. A második jugoszláv polgárháború 1991-1999
- 1. Az első lövések: Horvátország és a szerb Krajina 1990-1991
- 2. Szlovénia tíznapos háborúja
- 3. A horvát függetlenségi háború első szakasza (1991-1992)
- 4. Etnikai tisztogatás Horvátországban
- 5. Villám és Vihar: a horvát függetlenségi háború második szakasza 1995
- 6. Bosznia: multikulturális társadalomtól a polgárháborúig
- 7. A polgárháború kirobbanása 1992
- 8. A bosnyák-horvát háború Hercegovinában 1992-1994
- 9. Szarajevó ostroma
- 10. Háborús bűnök Boszniában
- 11. Nemi erőszak
- 12. Etnikai tisztogatások Bosznia-Hercegovinában
- 13. Népirtás Srebrenicában 1995
- 14. Nemzetközi béketervek és a nyugat beavatkozása
- 15. A daytoni béke 1995
- 16. A koszovói válság 1990-1998
- 17. A koszovói háború és a NATO légicsapások 1999
Tananyag ajánló
Politikai antropológiai előadások
Negyedik éve tanítom egy félévben kulturális antropológusoknak a Politikai antropológia c. tárgyat. Az előadásokat alaposan kidogoztam, s hallgatóim a maguk által készített jegyzetek alapján készülnek a vizsgára. A megadott szakirodalmat feldolgozzák, de közös tapasztalat, hogy nincs olyan szöveg, mely egységes keretben, a politika jelenségvilágára koncentrálva, az antropológiai szempontokat figyelembe véve képes lenne arra, hogy közel hozza a politika világát a hallgatókhoz, megértetve velük, hogy de te fabula narratur.
Támogatók
A Társadalominformatika: moduláris tananyagok, interdiszciplináris tartalom- és tudásmenedzsment rendszerek fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, az ELTE TÁMOP 4.1.2.A/1-11/1-2011-0056 projekt keretében valósul meg.