Polgárháború Jugoszláviában - fogalmak
Tigrisek
Az Arkan vezette Szerb Önkéntes Gárda ismertebb neve. Paramilitáris alakulat, melyet Milosevics utasítására fegyvereztek fel, parancsaikat Belgrádból kapták. A belgrádi Crvena Zvezda futballcsapat rasszista szurkolóiból kerültek ki tagjai. Az egység Horvátországban (Vukovar) és Boszniában (Bijeljina, Zvornik, Brcsko, Banja Luka, Sanski Most, Prijedor) és a koszovói háború idején számos településen követett el etnikai tisztogatásokat mészárlásokat. Tagjai között szolgált Milorad "Legija" Ulemek is, aki 2003-ban meggyilkolta a nyugatbarát Zoran Djindjics szerb miniszterelnököt, illetve 2000-ben Ivan Stambolics korábbi szerb elnököt és többször merényletet kísérelt meg Vuk Draskovics szerb politikus ellen.»
Wehrmacht (magyarul Véderő):
a német szárazföldi, tengeri és légi haderő összefoglaló neve a hitleri Harmadik Birodalom időszakában.»
Waffen-SS (magyarul Fegyveres-SS)
a fronton harcoló önkéntes vagy sorozott SS-alakulatokat tömörítő fegyvernem. Szervezetileg a táborok őrzését ellátó egységek is ehhez tartoztak. A Waffen SS-ben majdnem egy millióan szolgáltak, köztük több százezer, különböző európai országokból érkezett önkéntes, besorozott, külföldi német származású (ún. népi német) katona, illetve szovjet hadifogoly.»
Usztasa - Horvát Forradalmi Mozgalom (Ustaša - Hrvatski Revolucionarni Pokret)
Szélsőségesen nacionalista, horvát szeparatista mozgalom. Etimológiailag az ustasnik, felkelő szóra vezethető vissza. Eredetileg a 19. században az Osztrák-Magyar Monarchiában jött létre. A két világháború között Ante Pavelics vezetésével alakult újra. Célja Horvátország Jugoszláviából való kiválása, a nagyhorvát állam megteremtése. Tagjai gyakran szerveztek terrorista merényleteket politikai ellenfeleik ellen. A második világháború alatt a mozgalom népirtást szervezett és etnikai tisztogatást folytatott a szerbek, zsidók és romák ellen. Áldozataik száma 350-400 ezer főre tehető. Az usztasák által kikiáltott, nácikkal és fasisztákkal kollaboráló Független Horvát Állam vezetője (poglavnik) a pártot irányító Ante Pavelics volt. 1945-ben feloszlatták, tagjainak jelentős része a Tito által elrendelt tisztogatások során halt meg.»
NATO
North Atlantic Treaty Organisation (Észak-atlanti Szerződés Szervezete). Észak-amerikai és európai országok katonai szövetsége, melyet a második világháború után 1949-ben alapítottak. Napjainkban feladata a tagországok szabadságának és biztonságának megőrzése, valamint a tagországok határain túli békefenntartó tevékenység. »
Második rigómezei csata (1448)
1448. október 17-20 között zajlott le II. Murád török szultán vezette török csapatok és Hunyadi János vezette keresztény hadak között. A csata törökök győzelmével ért véget. Noha a vereség után Hunyadi és a szövetséges albán fejedelem, Szkander Bég is folytatta törökellenes harcait, a térség néhány évtizeden belül több évszázados török uralom alá került.»
Krajinai Szerb Köztársaság (Republika Srpska Krajina - RSK)
1991-ben önkényesen kikiáltott szerb entitás Horvátország területén. Nemzetközileg nem ismerték el a terület függetlenségét. A krajina elnevezés magyarul határőrvidéket jelent. Horvátországban három elszakadni vágyó, szerb többségű autonóm kerület (Srpska Autonomna Oblast – SAO) tartozott hozzá. Ezek a következők voltak: a knini, nyugat-szlavóniai és kelet-szlavóniai, braranyai és szerémségi autonóm kerületek. Bosznia-Hercegovina területén 1991-től a helyi radikális szerbek hasonló autonóm területeket hoztak létre: (Bosanska Krajina (Banja Luka központtal), Észak-Kelet Bosznia, Romanija, Kelet Hercegovina). A boszniai háború során ezek egyesülésével jött létre a Radovan Karadzsics vezette boszniai Szerb Köztársaság.»
Keresés
Polgárháború Jugoszláviában
-
II. Megszállás és az jugoszláv első polgárháború 1941-1945
- 1. Jugoszlávia megszállása 1941
- 2. A horvát usztasa állam faji politikája
- 3. Az usztasa koncentrációs táborok
- 4. A náci népirtás
- 5. A magyar megszállás
- 6. Az olasz és bolgár megszállás
- 7. A szerb csetnikek
- 8. Tito partizánhadserege
- 9. Albánok, bosnyákok: a muzulmán kisebbségek
- 10. Az első jugoszláv polgárháború
-
V. A második jugoszláv polgárháború 1991-1999
- 1. Az első lövések: Horvátország és a szerb Krajina 1990-1991
- 2. Szlovénia tíznapos háborúja
- 3. A horvát függetlenségi háború első szakasza (1991-1992)
- 4. Etnikai tisztogatás Horvátországban
- 5. Villám és Vihar: a horvát függetlenségi háború második szakasza 1995
- 6. Bosznia: multikulturális társadalomtól a polgárháborúig
- 7. A polgárháború kirobbanása 1992
- 8. A bosnyák-horvát háború Hercegovinában 1992-1994
- 9. Szarajevó ostroma
- 10. Háborús bűnök Boszniában
- 11. Nemi erőszak
- 12. Etnikai tisztogatások Bosznia-Hercegovinában
- 13. Népirtás Srebrenicában 1995
- 14. Nemzetközi béketervek és a nyugat beavatkozása
- 15. A daytoni béke 1995
- 16. A koszovói válság 1990-1998
- 17. A koszovói háború és a NATO légicsapások 1999
Tananyag ajánló
Politikai antropológiai előadások
Negyedik éve tanítom egy félévben kulturális antropológusoknak a Politikai antropológia c. tárgyat. Az előadásokat alaposan kidogoztam, s hallgatóim a maguk által készített jegyzetek alapján készülnek a vizsgára. A megadott szakirodalmat feldolgozzák, de közös tapasztalat, hogy nincs olyan szöveg, mely egységes keretben, a politika jelenségvilágára koncentrálva, az antropológiai szempontokat figyelembe véve képes lenne arra, hogy közel hozza a politika világát a hallgatókhoz, megértetve velük, hogy de te fabula narratur.
Támogatók
A Társadalominformatika: moduláris tananyagok, interdiszciplináris tartalom- és tudásmenedzsment rendszerek fejlesztése az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával, az ELTE TÁMOP 4.1.2.A/1-11/1-2011-0056 projekt keretében valósul meg.