Zalaegerszeg (Zala megye), 1956. október 26.


A megyei pártbizottság védői tüzet nyitottak az épület előtt tüntetőkre: ketten meghaltak.

Október 26-án reggel Zalaegerszegen elsőként a közgazdasági technikum tanulói tartottak tüntetést Csányi László, az 1848-as mártír szobránál. Az iskolához visszaérő menetet hatalmas tömeg fogadta, együtt vonultak a megyei tanács elé, ahol a tanácselnök és a tanács dolgozói is csatlakoztak a demonstrációhoz.

A vasútállomáshoz érve leverték annak tetejéről a vörös csillagot, ledöntötték a szovjet emlékművet, majd felolvasták követeléseiket. Innen egy kisebb csoport (a tanítóképző diákjainak vezetésével) ismét a Csányi-szoborhoz, majd onnan a megyei pártbizottsághoz ment, ahol átadták mérsékelt követeléseket tartalmazó (a DISZ reformját sürgető) programjukat a megye párttitkárának, Dénes Istvánnak. A tüntetők nagyobbik csoportja a vasútállomástól a megyei bíróság felé indult, hogy kiszabadítsa az ottani börtönben tartott rabokat; útközben ledöntötték az 1919-es népbiztos, Hamburger Jenő szobrát. A bírósági börtön elé érve küldöttségük tárgyalt a parancsnokkal, mire az szabadon engedte a rabokat.

Este 6 óra tájban újabb tüntetés kezdődött. A tömeg a megyei pártbizottság épülete előtt Dénes István lemondását követelte, aki nem volt hajlandó tárgyalni, sőt, lövetéssel fenyegette meg a tüntetőket. Az épületet bentről egy államvédelmi osztag, valamint felfegyverzett pártmunkások védték, a külső őrséget katonák adták. A katonák könnygázgránátokkal próbálták feloszlatni és a pártház elől eltávolítani a tömeget, de eredménytelenül. Ekkor adtak le lövéseket a pártház ablakából. Egy honvéd és egy tüntető munkás meghalt, legalább 24-en megsebesültek. Délután a pártbizottság azt jelentette az országos pártközpontnak, hogy felkelők ostrom alá vették a pártházat, ostromnak azonban más forrásokban nincs nyoma.

Miután a pártbizottság hiába kért segítséget a Körmenden állomásozó szovjet alakulattól, vezetői éjszaka elhagyták a várost, és Körmendre menekültek, a szovjetekhez. Velük ment az államvédelmi egység is.


Forrás: Csomor Erzsébet: Forradalmi események a megyeszékhelyen. Zalaegerszeg, 1956. In Csomor Erzsébet – Kapiller Imre (szerk.): ’56 Zalában. A forradalom eseményeinek Zala megyei dokumentumai, 1956–1958. Zalaegerszeg, Zala Megyei Levéltár, 1996. 18–28. /Zalai Gyűjtemény, 40./

 

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar