Jakabszállás (Bács–Kiskun megye), 1956. október 27.


A tüntetés feloszlatására és a rend helyreállítására érkezett katonai egység agyonlőtte az egyik foglyul ejtett tüntetőt.

Kecskeméten október 24-én rohambrigádokat állítottak fel ávósokból, rendőrökből, katonákból és felfegyverzett pártfunkcionáriusokból, hogy így fékezzék meg a környező települések esetleges megmozdulásait. Feladatuk nem csupán a megmozdulások letörése volt, hanem felhatalmazták őket arra is, hogy eljárjanak a helyi funkcionáriusok megtámadóival szemben, őket a helyszínen agyonlőjék.

Jakabszálláson október 27-én került sor az első tüntetésre. A tüntetők a tanácsháza előtt az önkényuralmi jelképek eltávolítását, valamint a begyűjtési és adóívek elégetését követelték. A tanácsháza elé gépkocsin érkező Fődi Jánost, aki korábban pártszervező és párttitkár, valamint adóbehajtó volt, többen súlyosan bántalmazták. Miután el tudott menekülni, Kecskeméten a homokbányai laktanyában (ott tartották fogva az előző napokban őrizetbe vetteket) jelentette a vele történteket, ahol közölték vele, hogy a község tanácsi vezetőinek értesítése alapján Orgoványról már elindult egy rohambrigád a községbe.

Közben Jakabszálláson a tüntetők égetni kezdték a tanácsházáról kihordott iratokat, és valaki késsel megszúrta a körzeti megbízott rendőr törzsőrmestert, miközben az a bugaci őrsre telefonált utasításért. Az orgoványi különítmény parancsnoka Jakabszállásra érve mindenkit utasított, hogy saját lakásán tartózkodjon, majd hozzákezdtek a megmozdulásban résztvevők őrizetbe vételéhez. Ennek során rövid ideig tartó lövöldözésre is sor került, amiben nem sebesült meg senki. A különítmény egyik tisztje azonban agyonlőtt egy foglyul ejtett férfit, mert az állítólag megpróbálta visszavenni a tőlük elvett fegyvereket, illetőleg őt vádolták azzal, hogy megszúrta a körzeti megbízottat.


Forrás: Germuska Pál – Lux Zoltán – Szakolczai Attila: 1956. A magyar forradalom és szabadságharc enciklopédiája. CD-ROM. Budapest, 1956-os Intézet, 1997. Orgoványi István – Tóth Ágnes: Bács-Kiskun megye. In Szakolczai Attila – Á. Varga László: A vidék forradalma, 1956. I. Budapest, 1956-os Intézet – Budapest Főváros Levéltára, 2003. 39. Tóth Ágnes (szerk.): 1956 Bács–Kiskun megyei kronológiája és személyi adattára. Kecskemét, Bács–Kiskun Megyei Önkormányzat Levéltára, 2000. 190–192.

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar