Lajosmizse (Bács–Kiskun megye), 1956. október 27.


Rendőrök tüzet nyitottak az őrsre erőszakkal behatolni próbáló felkelőkre.

Lajosmizsén október 26-án este került sor az első tüntetésre, amelyet a rendőrség biztosított, és amelyen részt vett a községi párttitkár is. A tüntetők leverték a kommunista jelképeket, beverték több funkcionárius házának az ablakát, közülük többeket megeskettek, hogy többet nem ártanak a magyar népnek. Amikor elterjedt a hír, hogy a rendőrség fiatalokat vett őrizetbe, az őrs elé vonultak. A parancsnok, Hajdu Mihály hadnagy beengedte kétfős küldöttségüket, amely megbizonyosodhatott a hír valótlanságáról; ezután a tüntetés feloszlott.

Másnap este ismét tüntetők lepték el a piacteret. A beszédeket követően a rendőrőrs elé vonultak, a rendőrség csatlakozását, fegyvert követeltek. Hajdu hadnagy megtagadta fegyverek kiadását, de ekkor még sem távozásra, sem feloszlásra nem szólította fel a tüntetőket. Azok többsége továbbra is fegyvert követelt, a tanító és az állatorvos hiába próbálta csillapítani társait. Az őrsparancsnok ismét közölte, hogy nem ad ki fegyvert, és ekkor már távozásra szólította fel a tömeget, amely azonban távozás helyett megpróbált behatolni az őrsre, többen ostromolni kezdték a kaput. Ekkor nyitottak tüzet a rendőrök: ketten meghaltak, három-négy tüntető megsebesült, mire a tömeg szétfutott. Éjjel egy csoport feldúlta az egyik rendőr lakását.

Másnap egy Kecskemétről érkezett államvédelmi egység többeket őrizetbe vett, és Kecskemétre szállított az október 27-i megmozdulás résztvevői közül. Megverték, majd másnap szabadon engedték őket.


Germuska Pál – Lux Zoltán – Szakolczai Attila: 1956. A magyar forradalom és szabadságharc enciklopédiája. CD-ROM. Budapest, 1956-os Intézet, 1997. Tóth Ágnes (szerk.): 1956 Bács–Kiskun megyei kronológiája és személyi adattára. Kecskemét, Bács–Kiskun Megyei Önkormányzat Levéltára, 2000. 212–222.

 

Hasonló eseteket itt találsz

A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz

Típus

magyar-magyar