Pásztó, 1881. szeptember 24.
Összecsapás a zsidók és a keresztények között
Pásztón 1881 húsvétja táján antiszemita falragaszok jelentek meg, melyeken ismeretlenek a „zsaroló zsidók” elleni fellépésre buzdították a lakosságot. Horváth László járási szolgabíró a zsidó hitközség kérésének ellenére sem indított vizsgálatot az ügyben. Szerinte csupán „ártatlan heccről” volt szó. Szeptemberben aztán ismét felszínre kerültek az ellentétek. A helyi állomásfőnök egy főleg zsidók által látogatott vendéglőben antiszemita nótát húzatott, mire kitessékelték. Hasonló eset történt szeptember 24-én is. Ekkor dr. Plathy Adorján ittas állapotban távozott a helyi vendéglőből, majd egy zsidóellenes dalt énekelve kocsijával nekihajtott a kocsmával szemközti zsinagóga előtt a zsidó újév alkalmából gyülekező híveknek. A zajra összesereglett helyi csőcselék ezután Plathyt kísérve vonult végig az utcán. A tömeget a megtámadott zsidók sárral dobálták meg, mire előkerültek a fegyverek. Végül a községi bíró közbelépésének köszönhetően nem történt nagyobb baj. A helyi zsidó hitközség gyors jogorvoslatot kért a belügyminisztertől, aki el is rendelte a vizsgálatot az ügyben. Időközben a helyi antiszemiták a zsidók ellen emeltek panaszt.
Az ügy bírósági tárgyalása október elején zajlott, ítélet 1882. április 19-én született. Ennek értelmében 17 vádlottat (közülük 16 férfit és 1 nőt, keresztényt és zsidót egyaránt) találtak bűnösnek hatóság és közrend elleni kihágás miatt.
Forrás: „A pásztói zsidó-üldözés.” Budapesti Hírlap, 1881. 10. 03., 4. o.; „A pásztói zsidó-üldözés.” Budapesti Hírlap, 1881. 10. 06., melléklet 1−2. o.; „A pásztói antiszemiták.” Pesti Hírlap, 1881. 10. 06., 4. o.; „Elítélt semiták és antisemiták. A pásztói zsidóüldözés.” Pesti Hírlap, 1882. 04. 20., 14. o.; Kövér 2011, 596-597. o.
Hasonló eseteket itt találsz
A témáról és forrásairól bővebben itt olvashatsz